Çağrı Merkezi Akustik & Ses Yalıtımı

Açıklama

Çağrı Merkezi Ses İzolasyonu & Akustik Yalıtım Çağrı merkezi gibi ortamlarda ölçülen ses desibeline uygun ses yalıtım uygulaması yapılır. Tavanda, zeminde veya duvarda ses geçişlerini engellemek için akustik ses yalıtım malzemeleri kullanılır. Genelde masalar arasında seperatör kullanılarak masa bölme işlemi sağlanır ve konuşma sesini en yakından hapseder ses dalgalarının oluşup ortama yayılmasını engeller. Çağrı merkezlerinde ses yalıtımı sağlamak için kullanılan malzemeler; akustik panel, yanmaz akustik sünger, ses yalıtım süngeri, zemin titreşim engelleyici levhalar, kauçuk tabanlı halı, heraklite ahşap pan, ağır epdm bariyer ve diğer malzemeler olabilir. Hangi malzemenin kullanılması gerektiğine çağrı merkezinde yapılacak olan ses ölçümüne göre değişmektedir.

*Çağrı merkezlerinde masalar arası ses emici akustik paneller kullanılarak ses kalitesine artırabilir, ayrıca masalar arası bölme işlemini sağlayabilirsiniz.

*Kullanılan akustik malzemeler ile eko, yanku gürültü problemleri yüksek oranda ortadan kalkar.

*Ortamdaki akustik ve izolasyon uygulamaları sağlanırken doğru malzemenin kullanımı oldukça önem taşımaktadır.

Dışardan içeriye içerden dışarıya ses geçişini engellemek amacıyla duvarlar arası ses yalıtım malzemeleri uygulanır. Ses yalıtım süngerleri ile kullanılan ağır bariyer ile çözüm sağlanılır. Dekor açısından duvar üzerine kullanılan akustik süngerler yanmaz ve koku yapmaz özellikte üretilmiş olup uygulaması oldukça kolaydır. Dekoratif görünüm ve akustik düzenleme sağlamak için akustik sünger ve ya akustik panelleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeleri duvar ve tavan da kullanırken zemini de unutmamak gerekir. Zeminlerde karo halı ve pvc tabanlı akustik halı zemin uygulaması için yapılabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek ürün ve uygulama bilgisi alabilirsiniz.

Diğer Hizmet Alanlarımız